712652_office.jpg

Olen õpetanud investeerimise ja säästmisega seotud õppeaineid mitmeid aastaid ja alati iga loengusarja alguses küsin tudengitelt või koolitatavatelt nende seniste kogemuste ja kokkupuudete kohta väärtpaberitesse investeerimisel. Kui jätta kõrvale liitumine kohustusliku kogumispensioniga, siis üldiselt on kokkupuuted tagasihoidlikud. Keskmiselt omavad 5% eesti inimestest kogemusi investeerimisega ja raha paigutamisega erinevatesse väärtpaberitesse.

Kui arvestada muu arenenud maailma praktikat väärtpaberiturul kauplemisel, siis on meil veel pikk tee minna ning seega ei ole investeerimisalaste algteadmiste omandamiseks kunagi liiga hilja. Kes on saanud kord selgeks ühe kaasaegse majanduse peamistest liikumapanevatest teguritest – väärtpaberituru toimemehhanismi, see avastab enda jaoks täiesti uue maailma ja uued võimalused isikliku rikkuse kasvatamisel. On ju ammu selge, et suur osa rikkusest teenitakse sageli mitte igapäevase tööga vaid pigem globaalsel väärtpaberiturul. Nagu üks mu tudengitest kord ütles, et „Rikkaks on võimalik saada kahel moel- kas iseenda ettevõtet luues või kui selleks oskusi ja kogemusi napib, siis teiste loodud ettevõtetesse investeerides“.

Seda kõike silmas pidades sai 1,5a tagasi valmis kirjutatud konspekt, mis on abimaterjaliks neile, kellel huvi investeerimise vastu, aga ei tea kuidas algust teha. Materjal hõlmab endas kiirkursuse finantsturgude olemusse ja raha paigutamisest väärtpaberitesse, sellega seotud põhimõistete tundmise ja tutvumisega erinevate finantsvarade olemusse.

Konspektist lähemalt saad lugeda SIIT.

Kindlasti ei alga ega lõpe investeerimisalaste teadmiste hankimine ainult raamatutest. Edukas investor õpib eelkõige elust enesest, on võite ja kaotusi, kuid need on vältimatud, saamaks aru, mismoodi kaasaegsed finantsturud toimivad. See, milline on investori enda parim strateegia, ei ole kuhugi kirja pandud, see sünnib praktikas ja läbi igaühe enda kogemuste. Selleks aga, et edukas olla, tuleb alustada nüüd ja kohe. Iga investor peab teadma, et tema ühe suuremaks sõbraks ja ka vaenlaseks on aeg – mida rohkem on tal aega oma raha kasvatada, seda suuremaks võib kujuneda kogutava raha väärtus, samas kui on aega vähe, tuleb võtta sageli suuremaid riske, et püstitatud eesmärke täita.